Kristina Sabaliauskaitė. Silva rerum II

SABALIAUSKAITĖ, Kristina. Silva rerum II: [romanas]. Vilnius: baltos lankos, 2011. 294 p.

Keistas tas gyvenimas […] (psl. 95).

Keista ir knyga, kurią skaityti, ypač pirmąją dalį, labai trukdė perdėtas populiarumas ir reklama. Dėl to teko net nusivilti, nes vietoj laukto barokinio stebuklo, gavau paprasčiausią lietuvišką istorinį romaną (net istoriniu nedrįsčiau pavadinti). Bet reklama lieka reklama, o smalsumas – smalsumu, tai, nors ir nežadėjau, visgi perskaičiau ir antrąją dalį. O va čia ir pasirodė stebuklas.

Patiko viskas, lėtai, neskubant atskleidžiamos veikėjų gyvenimo detalės, įdomus ano meto istorinių įvykių aprašymas, įspūdingi moterų, o neblogi ir vyrų paveikslai, rašymo stilius, kuo toliau, tuo labiau žavėjęs, visiškai ramiai leidęs pamiršti tokią sąvoką kaip dialogai. O ir atsitiktinumai, atsitiktinumai, atsitiktinumai, ne tik kurstė intrigą, bet ir neleido pabaigus knygos, jos pamiršti. Netgi pradėti kitos, nė kiek ne blogesnės.

„Taip, išties, gyvenimas kartais pilnas keistų atsitiktinumų“, – tądien svastė ne vienas aikštėj buvęs vilnietis; […] suposi į savo kailinius ir skubėjo namo ar kas kur, visi savais keliais, bet galbūt kiekvienas švelniai nukreipiamas nematomos likimo rankos… (psl. 294).

Labai patiko. Moteriška tokia labai.