Saulius Šaltenis. Demonų amžius.

Saltenis_Demonu amziusŠALTENIS, Saulius. Demonų amžius: [proza ir dramaturgija]. Vilnius: Tyto alba, 2014. 295 p.

—Sėdi kukliai taip… susigūžusi – matosi, akys liūdnos…

Sutapimas – antra iš eilės knyga apie panašų laikmetį ir apie moteris tuo pačiu vardu. Gerai mums, kaip į visokius karo ir pokario įvykius galime žiūrėti iš laiko perspektyvos. Galim postringauti, kaip vienas ar kitas turėjo elgtis, kaip reikėjo daryti, kam saulę vežti, o kam ne. Teisti lengva, kai gyveni šiltai, komfortiškai ir sočiai. Tik ar labai teisinga jų, tais laikas gyvenusiųjų?

Supratau ne iš karto. Iš pat pradžių naivios jaunos poetės svajonės net sutrikdė. Ne to tikėjausi. Tikėjausi Kalės vaikų tęsinio (gal ne, juokauju, bet kažko panašaus ir solidaus – tikrai). O čia… Daugtaškiai… Daugtaškiai… Ir dar kartą daugtaškiai… Ir visur esamoji kalba, ir jausmas, kad veiksmas tarsi išplaukęs, tarsi rūke vyktų.

Taip tikriausiai ir buvo. Istorija pamažu skęsta rūke. Interpretacijoms lieka vis daugiau vietos, teisėjams taip pat. Tad tikrai, valio autoriui, kad skatina žvelgti atidžiau. Valio ir skaitytojams – kad skaito, gal kitą kart ir pagalvosim, prieš kam nors kirsdami galvą.

—Jauti? Tik čia ties krūtine mano gyvybė, – sako Dita. – Kitur viskas juoda…..

O pjesių (knygoje jų – net dvi:  atnaujintas „Jasonas“ ir drama „Ilja ir Europa“) taip iki galo ir nesupratau. Tikriausiai dabar – ne pjesių metas. Gal kitą kartą.